Warning: Creating default object from empty value in /home/users/aif/public_html/oglosupadlosckonsumencka.pl/wp-content/plugins/templatation-framework/inc/redux/redux-framework/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Plan spłaty wierzycieli w postępowaniu o upadłość konsumencką. Co zawiera, jak ustalane są jego warunki? - Ogłoś Upadłość Konsumencką
Chcesz ogłosić upadłość? Zadaj pytanie lub Telefon 535 707 333
01-oglosupadlosckonsumencka-upadłość-konsumencka-WEWN.jpg

Plan spłaty wierzycieli w postępowaniu o upadłość konsumencką. Co zawiera, jak ustalane są jego warunki?

  • Autor:Ogłoś Upadłość Konsumencką

Im większa świadomość obowiązujących przepisów, tym łatwiej później podejmować prawidłowe decyzje. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że formalności związane z upadłością konsumencką są niezwykle istotne. W Kancelarii Rafał Ptak i Wspólnicy zawsze dokładnie tłumaczymy naszym Klientom, jak powinni postępować w danej sytuacji. Dlatego postaramy się w przystępnych słowach wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie pojawiają się wokół planu spłaty wierzycieli. Co to jest, dlaczego sąd sporządza go zakończeniu pracy przez syndyka?

Opracowanie planu jest konieczne, jeżeli sprzedaż majątku nie zaspokoiła wszystkich roszczeń

Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości przez osobą fizyczną należy zbadać, czy dana osoba faktycznie nie ma możliwości systematycznego regulowania swoich zobowiązań. Stan niewypłacalności weryfikuje się na podstawie informacji podanych przez dłużnika. Wniosek skierowany do odpowiedniego sądu rejonowego musi zawierać m.in. dane na temat składowych posiadanego majątku, ciążących wierzytelności oraz okolicznościach ich powstania. Jeżeli przedstawione przesłanki wskazują, że wnioskujący nie ma z czego spłacać długów i upadłość konsumencka zostanie ogłoszona przez sąd, wtedy do działania przystępuje syndyk.

W skład masy upadłościowej nie wchodzi cały majątek. Znamy ścieżki prawne, którymi przy sprzyjających okolicznościach i osiągnięciu porozumienia z wierzycielami można zabezpieczyć się przed zlicytowaniem lokalu mieszkaniowego. W następnym etapie, po zaspokojeniu części roszczeń, opracowywany jest plan spłaty. To zobowiązanie dłużnika do systematycznego zmniejszania pozostałego zadłużenia. W zależności od charakteru i warunków powstania zobowiązań, plan będzie obowiązywał przez okres od 3 do 7 lat. Po tym czasie, jeśli postanowienia będą wykonywane, może nastąpić oddłużenie i sądowe umorzenie pozostałych wierzytelności.

Zaufaj doświadczonym prawnikom, którzy pomogą Ci przejść przez procedury upadłości konsumenckiej

W szczególnych przypadkach sąd może odstąpić od ustalenia planu spłaty po sprzedaży masy upadłościowej. Decydują o tym przede wszystkim względy humanitarne i trwała niezdolność do spłacania jakichkolwiek dalszych zobowiązań. Taka sytuacja sprawia, że przez 5 lat od ogłoszenia upadłości konsumenckiej i umorzeniu zobowiązań dłużnik nie ma może podejmować żadnych czynności prawnych, które mogłyby radykalnie pogorszyć jego sytuację majątkową. W przeciwnym razie wierzyciele zyskują poważny argument za tym, by wnioskować o ustalenie planu spłaty warunkowo umorzonych długów. Osoba fizyczna, która ogłosiła upadłość konsumencką, ma obowiązek składania corocznych sprawozdań ze swojej sytuacji majątkowej i realizacji planu spłaty, jeśli takowy został zatwierdzony. Dokumenty należy każdorazowo składać najpóźniej do końca kwietnia. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do konsultacji z prawnikami Kancelarii Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy.

Kategoria: Aktualności