Chcesz ogłosić upadłość? Zadaj pytanie lub Telefon 535 707 333
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Kto może złożyć wniosek

Jak każda sprawa prawna, postępowanie o upadłość konsumencką wiąże się ze spełnieniem określonych warunków. Jeżeli dłużnik się z nich nie wywiąże lub z różnych powodów nie będzie w stanie ich dotrzymać, postępowanie sądowe nie zostanie wszczęte. Osoba zadłużona, która planuje ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej, nie może mieć statusu przedsiębiorcy.

upadłość konsumencka warunki

Jej stan finansowy musi wynikać z okoliczności, które są od niej niezależne. To oznacza, że zadłużenia nie mogą być skutkiem rażącego niedbalstwa ani umyślnych działań. Wnioskujący nie spełnia wymaganych warunków, jeśli w czasie 10 lat poprzedzających złożenie wniosku było wobec niego prowadzone postępowanie upadłościowe, skutkujące częściowym lub całościowym oddłużeniem. Sąd może oddalić wniosek również wówczas, gdy uzna, że podane w piśmie informacje nie są prawdziwe, a także, gdy konsument był wcześniej przedsiębiorcą zobowiązanym do ogłoszenia upadłości, który z tego zobowiązania się nie wywiązał. W sytuacji, kiedy warunki upadłości konsumenckiej nie zostaną spełnione, sąd rejonowy odrzuci wniosek o ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej.

Te warunki musisz bezwzględnie spełnić, żeby ogłosić upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka daje dłużnikowi szansę na życie wolne od zobowiązań, których nie był on w stanie uregulować. Nie każdy jednak może rozważać ogłoszenie upadłości. Do tego konieczne jest, aby spełnić wymagane warunki. Należą do nich:

  • niewypłacalność – brak zdolności do spłacenia zobowiązań pieniężnych. Przyjmuje się, że dłużnik jest niewypłacalny, kiedy spóźnia się ze spłatą co najmniej 3 miesiące i nie jest to przerwa chwilowa, lecz stan o charakterze trwałym.

  • brak rażącego niedbalstwa – dłużnik ma obowiązek wykazać, że jego zadłużenie nie jest efektem jego celowych działań.

  • nieumyślność – osoba planująca ogłoszenie upadłości musi udowodnić, że starała się zapobiec zaciągniętym zobowiązaniom, a zadłużenie jest stanem, w którym nie chciała się znaleźć.

Z prawa do ogłoszenia bankructwa może skorzystać osoba fizyczna, która aktualnie nie prowadzi działalności gospodarczej. Jeżeli dłużnik w przeszłości posiadał status przedsiębiorcy, jego działalność musi być wykreślona z rejestrów. Jest to warunek konieczny i jeśli nie zostanie spełniony, spowoduje odrzucenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy przypadek wymaga dogłębnego przeanalizowania. Dlatego wszystkie osoby, które potrzebują pomocy prawnej i profesjonalnej porady dotyczącej ogłoszenia bankructwa, zapraszamy do naszej Kancelarii. Po zapoznaniu się z Twoją dokumentacją będziemy mogli określić, czy spełniasz warunki upadłości konsumenckiej oraz, co się z tym łączy, czy powinieneś ją ogłosić.

Wszyscy ludzie są równi wobec prawa.

warunki upadłości konsumenckiej
Co nas wyróżnia

NASZE OFEROWANE USŁUGI

JESTEŚMY PROFESJONALISTAMI

W naszej Kancelarii pracują wyspecjalizowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie i ze świeżym spojrzeniem.

ANGAŻUJEMY SIĘ W 100%

Korzystając z posiadanej wiedzy, w pełni poświęcamy się prowadzonej sprawie. Stale też podnosimy standard świadczonych przez nas usług, oferując Klientom rzetelną pomoc prawną.

SZANUJEMY NASZYCH KLIENTÓW

Cenimy Klientów oraz ich czas, każdego miesiąca zdobywając zaufanie dłużników, którym pomagamy w upadłościach konsumenckich. Warto z nami współpracować.

16

lat doświadczenia prawnego

1850

spraw sądowych

5400

udzielonych porad

359

Klientów wolnych od długów

Jeśli masz jakiś problem prawny w swoim życiu ... Jesteśmy dostępni