Warning: Creating default object from empty value in /home/users/aif/public_html/oglosupadlosckonsumencka.pl/wp-content/plugins/templatation-framework/inc/redux/redux-framework/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Brak majątku nie stanowi dziś żadnej przeszkody do tego, by uwolnić się od długów - Ogłoś Upadłość Konsumencką
Chcesz ogłosić upadłość? Zadaj pytanie lub Telefon 535 707 333
suitcase-1412996_960_720.jpg

Brak majątku nie stanowi dziś żadnej przeszkody do tego, by uwolnić się od długów

  • Autor:Ogłoś Upadłość Konsumencką

Upadłość konsumencka nie jest w naszym systemie prawnym rozwiązaniem zupełnie nowym – funkcjonuje już ponad dziesięć lat. Na początku jednak bardzo nieliczne grono miało szanse na skorzystanie z niego. Prawdziwy przełom przyniosła dopiero nowelizacja prawa upadłościowego z końca 2014 roku. Istotnych zmian był cały szereg, jedna z najważniejszych dotyczyła kwestii majątku osób ubiegających się o ogłoszenie upadłości.

Koniec z upadłością dla wybranych

Warunki, jakie należało spełnić do 2014 roku by móc złożyć skuteczny wniosek o upadłość konsumencką, bardzo ograniczały grono osób, które mogły z niej skorzystać, toteż nie powinno dziwić, że temat ten zaczął szeroko funkcjonować w naszej przestrzeni dopiero od tego momentu. Nie bez przyczyny przez pewien czas spotykaliśmy się z używaniem terminu „nowa upadłość konsumencka”. Bardzo złagodzone zostały otwierające tą drogę przesłanki, wśród których wcześniej znajdowały się wyjątkowe okoliczności, takie jak kataklizm czy śmieć współmałżonka. Wśród innych zmian możemy wymienić obniżenie opłaty za wniosek, czy skrócenie maksymalnego czasu realizacji planu spłaty. Do najbardziej istotnych należy jednak fakt, że przeszkodę przestał stanowić brak majątku. Cały czas wymóg jego posiadania obowiązuje w przypadku przedsiębiorstw. Te muszą mieć go tyle, by jego zbycie pozwalało na pokrycie kosztów i częściowo także zobowiązań, jakie likwidowany podmiot ma wobec swoich wierzycieli. Osób fizycznych problem ten jednak obecnie nie dotyczy. W takich wypadkach nierzadko znacznie skraca się w dodatku czas, jakiego potrzeba na przeprowadzenie całego postępowania, jako że czynności syndyka, nie muszącego dokonywać likwidacji licznego mienia, ograniczone są do minimum.

Uzyskaj skuteczną pomoc i rozpocznij nowe życie

Wszystko to nie oznacza jednak, że uzyskanie postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości stało się rzeczą prostą. Dowodem tego, że jest zupełnie inaczej jest fakt, iż wciąż oddalanych jest fakt, iż bardzo dużo wniosków jest oddalanych.

Do najważniejszych rzeczy należy to, jak został on sporządzony i jak rzetelnie udokumentowany. Sądy, kierujące się w ocenie przedstawionych im faktów także względami humanitarnymi i słuszności, mają dużą swobodę. Nawet okoliczności teoretycznie mocno obciążające dłużnika mogą więc okazać się mało znaczącymi, jeśli występują przesłanki pozwalające je takimi uznać. Właściwe naświetlenie każdego zagadnienia wymaga jednak dużej wiedzy i doświadczenia. Sięgnięcie po pomoc prawników z kancelarii Ptak&Wspólnicy to zatem najlepszy sposób na to, by zwiększyć swoje szansę w staraniach o korzystne postanowienie, czego dowiodło już wiele pomyślnie przeprowadzonych przy naszym udziale postępowań.

Brak konieczności wyzbywania się majątku nie oznacza, że upadłość konsumencka stanowi dla tych, którzy go nie posiadają rozwiązanie łatwe. Tak czy inaczej trzeba będzie wszak rzetelnie realizować plan spłaty, jeśli zostanie on ustalony. Znaleźć inną drogę wyjścia często jednak nie sposób. Zapraszamy do kontaktu – z nami można wkraczać na nią bez obaw.

Kategoria: Aktualności