Warning: Creating default object from empty value in /home/users/aif/public_html/oglosupadlosckonsumencka.pl/wp-content/plugins/templatation-framework/inc/redux/redux-framework/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Masa upadłości i wszystko, co warto o niej wiedzieć przed ogłoszeniem bankructwa - Ogłoś Upadłość Konsumencką
Chcesz ogłosić upadłość? Zadaj pytanie lub Telefon 535 707 333
1.-oglosupadlosckonsumencka-upadlosc-konsumencka.jpg

Masa upadłości i wszystko, co warto o niej wiedzieć przed ogłoszeniem bankructwa

  • Autor:Ogłoś Upadłość Konsumencką

Składając do sądu upadłościowego wniosek o upadłość konsumencką dłużnik musi się liczyć z tym, że w momencie ogłoszenia wyroku straci prawo do zarządzania swoim majątkiem. Majątek ten stanie się wówczas tak zwaną masą upadłości, której składnikami są rzeczy, a także prawa. Słowem: masa upadłościowa to cały majątek upadłego przypadający na dzień ogłoszenia upadłości oraz nabyty podczas postępowania upadłościowego, z wyłączeniem składników, wymienionych w Art. 63. Prawa Upadłościowego. Każdy, kto rozważa ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinien dokładnie poznać pojęcie masy upadłościowej, by być świadomym tego, co utraci na rzecz umorzenia zaciągniętych długów.

Po ogłoszeniu upadłości, majątek konsumenta staje się masą upadłościową

Prawo upadłościowe jasno definiuje, czym jest masa upadłościowa. Zgodnie z Art. 61. Prawa Upadłościowego jest to majątek upadłego, który od dnia ogłoszenia upadłości ma służyć zaspokojeniu wierzycieli. Przejmuje go syndyk – jego zadaniem jest sprzedaż majątku, celem spłacenia części lub całości zobowiązań bankruta.

Głównymi składnikami masy upadłościowej są nieruchomości i samochody, a także każde inne mienie upadłego, które nie jest wyłączone od egzekucji. Mowa o ruchomościach, nieruchomościach, środkach pieniężnych i prawach. Majątkiem są więc również udziały w spółce czy wynagrodzenie za pracę, lecz tylko w części podlegającej zajęciu. Jakich przedmiotów nie zajmie syndyk? Tych, będących rzeczami osobistymi i stanowiących niezbędne wyposażenie domu. Osoba ogłaszająca upadłość konsumencką może więc zachować m.in. lodówkę, meble, sprzęt kuchenny i telefon komórkowy. Do masy upadłościowej nie zostaną wliczone także przedmioty, wykorzystywane do pracy zarobkowej (np. komputer) oraz nauki (np. instrumenty muzyczne).

Orzeczenie upadłości konsumenckiej a utrata mieszkania. Co dalej?

Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, wskutek którego osoba niewypłacalna może pozbyć się długów i odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Utrata praw do posiadanego majątku nie oznacza, że upadły zostanie wyrzucony na bruk i pozostawiony sam sobie. Gdy wchodzące w skład masy upadłościowej mieszkanie zostanie sprzedane, dłużnik na odpowiedni wniosek otrzyma część kwoty, wystarczającej na wynajem innego lokalu na okres co najmniej 12 miesięcy (Art. 342a. Prawa Upadłościowego). Ochrona przed bezdomnością jest kołem ratunkowym dla upadłych konsumentów i sprawia, że bankructwo nie odbiera im szansy na godne życie. Skontaktuj się z naszą Kancelarią, a sprawdzimy, czy w Twoim przypadku to właśnie upadłość konsumencka będzie najlepszym wyjściem. Być może uda nam się znaleźć inną drogę, pozwalającą porozumieć się z wierzycielami. Zapraszamy na konsultacje.

Kategoria: Aktualności