Warning: Creating default object from empty value in /home/users/aif/public_html/oglosupadlosckonsumencka.pl/wp-content/plugins/templatation-framework/inc/redux/redux-framework/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Co to jest upadłość konsumencka? Krok po kroku jak ogłosić upadłość konsumencką?
Chcesz ogłosić upadłość? Zadaj pytanie lub Telefon 535 707 333
01-ogloscupadlosckonsumencka.pl-upadlosc-konsumencka-WEW.jpg

Krótkie vademecum wiedzy, czyli upadłość konsumencka krok po kroku

  • Autor:Ogłoś Upadłość Konsumencką

Liczba dłużników potrafi przyprawić o zawrót głowy – jest ich prawie kilka milionów. Z czego to wynika? Odpowiedzi należy szukać w stale rosnącym poziomie konsumpcjonizmu. Nie ma się czemu dziwić, w końcu każdy z nas chce posiadać życie o coraz wyższym standardzie. Kluczowa jest umiejętność właściwego zarządzania swoimi środkami finansowymi. Brak takiej zdolności skutkuje zaciąganiem kolejnych pożyczek oraz kredytów, co w konsekwencji powoduje wpadnięcie w tzw. spiralę zadłużenia. Nie podjęcie jakichkolwiek działań mających na celu uratowanie sytuacji finansowej doprowadza do niewypłacalności finansowej. Pojawia się zatem pytanie – jakie jest wyjście z takiej sytuacji? Ostatnią deską ratunku dla osoby zadłużonej jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej! W poniższym artykule przedstawimy Ci nieco szerzej na czym dokładnie polega cały proces. Zapraszamy do czytania!

Upadłość konsumencka co to jest? Poznaj prawny punkt widzenia

Aby dobrze zrozumieć na czym polega cały proces zacznijmy od wyjaśnienia co dokładnie kryje się pod pojęciem upadłość konsumencka. Jest to postępowanie sądowe na jakie mogą zdecydować się tylko i wyłącznie osoby fizyczne. Usługa ta nie jest przeznaczona dla przedsiębiorców! Oczywiście musisz mieć na uwadze, że upadłość konsumencka to ostateczność! Jeżeli jest inny sposób na uratowanie sytuacji finansowej należy z niego skorzystać. Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona tylko i wyłącznie wtedy kiedy dłużnik jest niewypłacalny od co najmniej 3 miesięcy! Postępowanie sądowe ma dwa główne cele. Pierwszym polega przede wszystkim na oddłużeniu osoby fizycznej. Oczywiście nie myśl, że Twój dług przepadnie! Tutaj pojawia się drugi funkcja jaką pełni upadłość konsumencka, a mianowicie zajmowany jest majątek dłużnika, z którego spłacani są wszyscy wierzyciele.

Sprawdź jak doprowadziłeś do niewypłacalności i czy możesz starać się o upadłość konsumencką

Skupmy się teraz na niewypłacalności finansowej. Zgodnie z definicją jest to stan kiedy osoba zadłużona nie posiada wystarczających środków finansowych na pokrycie wszystkich posiadanych zobowiązań. Doprowadzić do niej można na dwa sposoby – umyślnie, w wyniku rażącego niedbalstwa oraz nieumyślnie. Kiedy można mówić o umyślnej niewypłacalności? Przykładem mogą być sytuacje kiedy pomimo świadomości o słabej sytuacji finansowej zaciągane są kolejne kredyty lub pożyczki ale nie tylko! O umyślnym zachowaniu mówimy także wtedy kiedy osoba posiadająca konkretne zobowiązania marnuje pieniądze na niepotrzebne do życia rzeczy lub przeznacza na nałogi takie jak np. hazard. Nieumyślne doprowadzenie do niewypłacalności finansowej związane jest z poważną chorobą uniemożliwiającą wykonywanie pracy zarobkowej lub utratą pracy. Tutaj pojawia się dla Ciebie bardzo ważna informacja! W większości przypadków wnioski osób, które umyślnie doprowadziły do niewypłacalności były odrzucane. Aktualnie jednak zmienione przepisy stały się nieco bardziej przychylne.

Dla kogo przeznaczona jest upadłość konsumencka? Rozwiewamy wątpliwości

Wyjaśniając już co to jest upadłość konsumencka bez komentarza nie można pozostawić tego kto dokładnie może, a kto nie wszcząć postępowanie sądowe. Tak jak wspominaliśmy jest to działanie skierowane tylko do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczych. Co najważniejsze, niewypłacalność finansowa musi być właściwie udokumentowana! Z tego co napisaliśmy jasno wynika, że upadłość konsumencka nie jest dla przedsiębiorców. Polskie prawo wymienia jednak nieco więcej przypadków, które w ten sposób nie uratują swojej sytuacji finansowej. Na ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie może liczyć:

  • osoba zadłużona będąca wspólnikiem w spółce,

  • dłużnik, którego okres niewypłacalności jest krótszy niż 3 miesiące,

  • osoba, u której upadłość konsumencką ogłoszona w ciągu ostatnich 10 lat,

  • dłużnik, który w ostatnich 10 latach próbował uciec od odpowiedzialności spłaty należności przekazując np. zadłużoną nieruchomość osobie trzeciej.

Zdjecie-01-grafika1.jpg.jpg

Upadłość konsumencka krok po kroku

Mając już podstawowe informacje na temat ogłoszenia upadłości konsumenckiej czas przedstawić jak wygląda cały proces. Musisz mieć świadomość, że postępowanie to ze względu na zawiłość przepisów prawa upadłościowego jest dosyć czasochłonnym oraz skomplikowanym procesem. Wybierając profesjonalną pomoc prawną zwiększasz szansę na przyśpieszenie całej sprawy z możliwością wynegocjowania najdogodniejszych warunków.

Krok pierwszy – złóż prawidłowo napisany wniosek

Dobrze wypełniony wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to podstawa dla sądu! Jakiekolwiek nieścisłości rodzące wątpliwości spowodują jego odrzucenie, a tym samym nie rozpoczęcie postępowania. Zgodnie z wymaganiami poza podstawowymi informacjami należy zawrzeć w nim:

  • szczegółowy wykaz posiadanego majątku – mowa tutaj również o wszystkich posiadanych nieruchomościach,

  • informacje o wysokości majątku pieniężnego – zarówno tego w gotówce jak i znajdujące się na rachunku bankowym,

  • listę wszystkich wierzycieli wraz z informacji o posiadanych zadłużeniach

  • dowody wskazujące na niewypłacalność finansową – dokumenty wskazujące na nieuzyskiwanie wynagrodzenia, wypowiedzenia umów oraz ogólne zaświadczenie o dochodach.

Pamiętaj, że składając wniosek konieczne jest opłacenie go. Koszt wynosi 30 złotych.

Krok drugi – przystąp do postępowania upadłościowego

Kiedy sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek rozpoczyna się postępowanie składające z dwóch etapów. Pierwszy polega na zajęciu majątku dłużnika przez syndyka. Musisz mieć świadomość, że w pewnym sensie przejmuje on nad nim kontrolę, co skutkuje tym, że nie możesz np. zakupić nowego auta bez jego wiedzy. Działania syndyka są również jednak ograniczone. Oznacza to, że przysługuje Ci prawo do połowy swojego wynagrodzenia. Syndyk zajmując majątek dokonuje jego sprzedaży.

W drugim etapie sąd ustala tzw. plan spłaty, w końcu pomimo Twoje oddłużenia, potrzeby wierzycieli również muszą zostać zaspokojone. Maksymalny czas na jaki może zostać rozpisany plan wynosi 36 miesięcy. Okres ten może być jednak znacznie krótszy np. 12 lub 24 miesiące. Przy jego ustalaniu sąd analizuje całą sytuację dłużnika, a także jego możliwości zarobkowe. Czasami dochodzi do sytuacji kiedy plan spłaty nie może zostać zrealizowany. Ma to miejsce tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy osoba zadłużona nie ma możliwości na uregulowania zaległych należności ze względu na trudną sytuację życiową.

Upadłość konsumencka niesie za sobą szereg skutków. Sprawdź jakie

Możemy jednogłośnie powiedzieć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej pomaga stanąć na nogi i rozpocząć nowe życie bez ciążących zadłużeń. Musisz jednak liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Jedną z nich jest utrata swobodnego zarządzania swoim majątkiem. Zdarzają się także sytuacje kiedy osoby zadłużone tracą np. swój dom lub mieszkanie. Bez obaw! Polskie prawo nie pozwala na to, aby jakakolwiek osoba została bez dachu nad głową. W takich przypadkach przydzielone Ci zostanie lokum zastępcze. Bez wątpienia osoby, które zdecydowały się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą napotkać również pewne trudności kiedy będą chciały wziąć kredyt lub pożyczkę.

Przekonaj się, że z pomocą profesjonalisty przejdziesz przez cały proces szybciej niż myślisz

Pomoc prawna przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej jest niezbędna. Sam widzisz, że jej właściwe przeprowadzenie nie należy do najłatwiejszych. Doświadczeni adwokaci wskażą jak ogłosić upadłość konsumencką z korzyścią dla Ciebie, a także będą Cię godnie reprezentować przed sądem. Nasza Kancelaria Ptak & Wspólnicy posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw oraz wyspecjalizowaną wiedzę z zakresu prawa upadłościowego. Zdołaliśmy uratować już niejednego dłużnika! Nie musisz borykać się ze swoim problemem sam! Nie zastanawiaj się ani minuty dłużej i skorzystaj z konsultacji prawnej. Ty również masz prawo do rozpoczęcia nowego życia bez ciągłych informacji od wierzycieli o rosnących odsetkach. Serdecznie zapraszamy!

Kategoria: Aktualności